XI Powiatowy Zlot Krajoznawczy
Czwartek, 03 Październik 2013 06:20

W sobotę 28 września w Rawiczu odbył się XI Powiatowy ZLOT KRAJOZNAWCZY na który przybyło 330 osób z gmin : Bojanowo, Miejska Górka, Pakosław i Rawicz. Były to głównie grupy zgłoszone przez szkoły, komitet osiedlowy nr 5 w Rawiczu oraz osoby indywidualne. 

Na trasy piesze po Rawiczu udało się 210 osób podzielonych na trzy grupy, pod przewodnictwem Wacława Szymczaka i Waldemara Łozy z PTTK oraz Alicji Pląskowskiej z Muzeum Ziemi Rawickiej. Grupy, głównie dzieci i młodzież zwiedzały Muzeum, gdzie zorganizowano dla chętnych test wiedzy o Rawiczu / 62 uczestników/, kościół pw. Andrzeja  Boboli, z którego wieży zapoznawali się z panoramą miasta. Następnie pokazano im najciekawsze miejsca w obrębie starego miasta.

Grupy rowerowe wyruszyły na dwie pętle po Rawickim Szlaku Rowerowym, dłuższą 42 km.pod przewodnictwem Tadeusza Marszałka  i krótszą 23 km pod przewodnictwem Jerzego Skrzypczaka oraz kolegów z Klubu Rowerowego RawTur z PTTK. Łącznie w przejechaniu  szlaku uczestniczyło 120 rowerzystów z Rawicza, Bojanowa i Miejskiej Górki.

Meta Zlotu usytuowana została w parku Domu Kultury, gdzie wszyscy uczestnicy po trudach wędrówki otrzymali ciepły posiłek i napój. Przeprowadzone zostały konkursy sprawnościowe i różne zabawy integracyjne. Konkurs strzelania z łuku wygrali: w kat. szkół podst.- Martyna Urbaniak, w kat. gimnazja - Szymon Marchewka z Bojanowa, konkurs  "rzutu piłką do celu"- Oliwia Żyto, konkurs "rzutkami do tarczy" - Fabian Lutyński z Masłowa. Osoby , które w testach i konkursach zajęły po trzy pierwsze miejsca otrzymały od organizatorów nagrody ufundowane przez Powiat Rawicki, Muzeum Ziemi Rawickiej i firmę Rawag.

Grupy zorganizowane zgłoszone przez szkoły i organizacje w ilości 14-tu, otrzymały na pamiątkę udziału Dyplomy a uczestnicy okolicznościowe znaczki.