Gimnazjaliści w Berlinie
Środa, 09 Październik 2013 10:33

Dnia 4 października 2013 roku grupa uczniów z Gimnazjum w Sierakowie, pod opieką pani Małgorzaty Pięty oraz pani Marty Bilik, wyjechała na całodniową wycieczkę edukacyjną do Berlina, która dostarczyła im niezapomnianych wrażeń. Program wycieczki obejmował podziwianie najciekawszych miejsc oraz zabytków historycznego miasta. 

W radosnej atmosferze uczniowie wyruszyli o godz. 04:00 spod budynku gimnazjum, by po kilku godzinach przekroczyć granicę polsko - niemiecką i dotrzeć do celu wyjazdu. Pierwszym punktem wycieczki był Pomnik Pomordowanych Żydów Europy: "Pomnik Holocaustu" jak nazywa go większość berlińczyków. Składa się on z 2711 betonowych słupów i stanowi główne, choć nie jedyne w Niemczech miejsce pamięci o tragicznym losie Żydów. Stamtąd gimnazjaliści udali się pod budynek Parlamentu Niemiec (Reichstag) i historyczną Bramę Brandenburską - najbardziej znaną budowlę Berlina oraz symbol Zjednoczenia Niemiec.

Nierozerwalnie z Berlinem kojarzy się Mur Berliński. Spacerując berlińskimi ulicami uczniowie odwiedzili zewnętrzne muzeum "Topografia Terroru", skąd podążyli do byłego amerykańsko - rosyjskiego przejścia granicznego Checkpoint Charlie, gdzie do dzisiaj zachowano oryginalną budkę graniczną i resztki muru. Korzystając z okazji uczniowie udali się do muzeum Haus am Checkpoint Charlie, gdzie mogli zobaczyć, z jaką determinacją ludzie chcieli przekroczyć ten niechciany mur.

Zwieńczeniem wyjazdu był pobyt uczestników wycieczki w parku filmu "Babelsberg" w Poczdamie, gdzie uczestniczyli w kaskaderskim show, pasjonującej, zapierającej dech w piersiach jazdy przez fantastyczne światy w kinie akcji 4D oraz wielu innych atrakcjach oferowanych przez park. Około godz. 17:00 zmęczeni, lecz pełni wrażeń uczniowie opuścili Berlin i bogatsi o nowe doświadczenia i wiadomości udali się z powrotem do Polski.

 

 

Marta Bilik

nauczyciel języka niemieckiego

Gimnazjum w Sierakowie