Gimnazjaliści w Niemczech dokonują zmian
Środa, 20 Listopad 2013 07:13

DOKONAJ ZMIAN - MAKE A DIFFERENCE - na taki temat uczennice (Anna Kapała, Emilia Skulska, Natalia Siecla, Katarzyna Sobkowiak, Wiktoria Dragewska, Magda Sarnecka i Agata Nadrowska) z Gimnazjum w Sierakowie miały okazję spotkać się i podyskutować z uczniami z Anglii, Włoch, Słowacji i Niemiec.

Wymiana ta odbyła się w dniach od 4 do 8 listopada br. w miejscowości Regensburg w Niemczech na zaproszenie szkoły ST. MARIEN-REALSCHULE, która jest szkołą żeńską. Uczy się w niej ponad 600 uczennic z Regensburga i okolic. Regensburg czy Ratyzbona to piąte co do wielkości miasto Bawarii. Ratyzbona położona jest nad Dunajem, przy ujściu rzek Naab i Regen. Miasto leży na styku czterech krain: Jury Frankońskiej, Lasu Bawarskiego, doliny Dunaju oraz dolno-bawarskich wzgórz trzeciorzędowych. Historyczne centrum miasta zachowało się w bardzo dobrym stanie i tworzy największą średniowieczną starówkę na terenie Niemiec. Poza tym posiada największą na północ od Alp liczbę tzw. wież rodowych budowanych przez bogate rodziny patrycjuszy. Im wyższa wieża tym większe uznanie dla rodziny. W 2006 r. stare miasto w Ratyzbonie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

W trakcie pobytu uczniowie przebywali w rodzinach niemieckich gdzie mieli okazje poćwiczyć język angielski, który jest językiem wiodącym podczas wymian. Jednym z wielu punktów wymiany była wizyta na Farmie Blümel, gdzie przedstawiono nam różne odnawialne źródła energii,  których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ zasób ten odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.

W kolejnym dniu uczennice z Anglii, Włoch, Słowacji, Niemiec i Polski pracowały nad logo wymiany, w którym miało zostać zawarte hasło - "dokonaj zmian"- MAD. Miały również okazję uczestniczyć w różnych lekcjach w tamtejszej szkole. Ponadto zwiedzaliśmy Monachium, które położone jest na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izarą. Zobaczyliśmy  między innymi położony na Starym Mieście Marienplatz, który wyznacza centrum tego miasta, Nowy Ratusz - bogato zdobiona budowla pochodząca z końca XIX wieku w stylu neogotyckim. Jest to monumentalny budynek o prawie 100 metrowej fasadzie, posiada powierzchnię 7115 m2.

Taka wymiana uczniów pozwala na poznawanie zwyczajów, kultury innych narodów, jak również doskonali znajomość języka angielskiego. Uczennice z wyjazdu są bardzo zadowolo-ne. Wyjazd ten sprawił, że czuję się pewniejsza w rozmowie w języku angielskim mówi Wiktoria Dragewska. Kolejna uczennica Natalia Siecla wypowiada się podobnie. Wyjazd taki pozwala pozyskać nowych przyjaciół, poznać  ich codzienne życie jak i  sposób  nauczania w szkole.

Ania Kapała natomiast stwierdziła, że kontakt z Brytyjkami pozwolił jej na ocenę własnego poziomu znajomości języka, z czego jest zadowolona. Emilia Skulska mówi, że taki wyjazd uczy bycia bardziej otwartym i tolerancyjnym.  Dla Magdy Sarneckiej wyjazd do Niemiec był wspaniałą przygodą i ciekawym doświadczeniem, była tam nauka i zabawa a także poznawa-nie innych regionów Europy. Wszystkie uczennice stwierdziły, że gdyby miały okazję jeszcze raz wziąć udział w takim wyjeździe i spotkać uczniów z różnych krajów wykorzystałyby taką szansę ponownie.

Otrzymaliśmy zaproszenia na takie spotkania z Wielkiej Brytanii, Włoch i Słowacji i postaramy się z nich na pewno skorzystać. Oby takie dyskusję motywowały młodych ludzi do zmian, które zmienią nasze postępowanie degradujące środowisko nie tylko Europy, ale całego świata. Koszty tej wymiany pokryli rodzice uczennic, ponadto część sfinansowała Rada Rodziców Gimnazjum w Sierakowie.

 

 

Patrycja Chudzińska

Nauczycielka języka angielskiego

Gimnazjum w Sierakowie