Tuwim w Gimnazjum
Czwartek, 05 Grudzień 2013 10:22

Mijający rok kalendarzowy upływał w Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza pod znakiem twórczości Juliana Tuwima. Nasza szkoła włączyła się w obchodzony w całej Polsce rok poety i przeprowadziła różnorodne konkursy. Jednym z nich był konkurs plastyczny zorganizowany przez nauczycieli Iwonę Stankiewicz i Przemysława Maćkowiaka.

Zadanie uczestników polegało na zaprojektowaniu logo Roku Tuwima. Na konkurs wpłynęło ok. czterdziestu prac. Autorzy tych zwycięskich, czyli Marta Szponik: IIIm., Tomasz Lubiatowski: II m., Aleksandra Gregor i Milena Gregor: I m. ex aequo, otrzymali w nagrodę tomiki wierszy J. Tuwima. Ponadto prace Oli i Mileny stały się banerem na szkolnej stronie internetowej, informującym o obchodach roku poety.

Na platformie edukacyjnej Fronter przeprowadzono międzyszkolny konkurs on-line z wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima. Uczestnicy najpierw zapoznawali się z materiałami edukacyjnymi o poecie, a potem rozwiązywali testy tematyczne. Najlepszymi byli: Klaudia Mrug: - III m., Jan Niwczyk -  II m., Hubert Hanslik - I m. Jagoda Matysiak i Klaudia Mrug okazały się najlepsze w szkolnych zmaganiach ze znajomości wierszyków dla dzieci. Za organizację tych konkursów odpowiedzialna była Iwona Stankiewicz - właściciel Sali w Wirtualnej Szkole Gminnej.

 

 

 

Obchody Roku Tuwima w Gimnazjum nr 1 w Rawiczu zakończył Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima. W tych zmaganiach wzięli udział uczniowie z miejscowych szkół podstawowych, ze Szkoły Podstawowej w Słupi Kapitulnej, Zielonej Wsi, Masłowa oraz naszego Gimnazjum. Uczestnicy, recytując poezję Tuwima, przypomnieli wszystkim zgromadzonym, nie tylko te najbardziej znane wierszyki, jak "Lokomotywa" i "Okulary", ale też takie, których nie znamy ze szkolnych podręczników np.: "Bank" oraz "Kwiat". Zwycięzcami zostali: Karolina Fil - SP 3 wyróżnienie, Karolina Niwczyk - SP Słupia Kapitulna III m., Patrycja Juskowska - SP 5, II m., Jan Marciniak - SP 6, I m., Recytatorskim potyczkom towarzyszyła  pokonkursowa wystawa prac plastycznych na logo obchodów Roku Tuwima, którą oglądać można w świetlicy szkolnej oraz występ wokalny Huberta Hanslika, śpiewającego "Wspomnienie" z repertuaru Cz. Niemena, z tekstem Juliana Tuwima. W przygotowanie konkursu recytatorskiego zaangażowani byli nauczyciele Agnieszka Bratuś, Iwona Stankiewicz i Tomasz Garbaliński. Nagrody dla recytatorów ufundowała Rada Rodziców przy Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza oraz Biblioteka Pedagogiczna w Rawiczu.

 

Iwona A. Stankiewicz